zezik zezik
476
BLOG

Brexit: czy to się podoba Putinowi?

zezik zezik Polityka Obserwuj notkę 10

Teza o tym że wyjścia z UE Wielkiej Brytanii podoba się Putinowi czy też jest to coś co było jego pragnieniem jest stawiana w wielu miejscach. We wszystkich tych miejscach ze względu na telegraficzność przekazu nie pojawiają się argumenty uwiarygadniające taką tezę. W kilku miejscach w materiałach filmowych dziennikarze próbują postawić jakieś pytania weryfikujące takie twierdzenie. Czy to ze względu na brak czasu czy właśnie krótką formę tegoż przekazu nie dało się doprowadzić do poszerzenia tej opini czy też jej głębszego uargumentowania.

Nie posiadam żadnych kontaktów wśród polityków czy dziennikarzy które mogłyby mi posłużyć do dodania bezpośrednich obserwacji mogących odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Po mimo tego że moje możliwości co do faktów z pierwszej ręki są praktycznie zerowe postaram się zmierzyć z tematem na drodze czysto logicznego rozumowania.

Może na początek wymienię pewne fakty co do których większość jak nie wszyscy mogą się zgodzić.

Rosja ma swoje strategiczne cele

Co do istnienia i stałości tychże chyba ciężko będzie podważyć ich istnienie. Owe cele swoimi korzeniami sięgają jeszcze czasów carskich kiedy kolonializm Rosji na wschód aż po Alaskę był faktem. Było też faktem to że Rosja miała swoje cele terytorialne na wschodzie i południu. O ich istnieniu Polacy przekonali się na własnej skórze. Po pierwszej wojnie światowej powstanie Związku Radzieckiego niewiele w tych celach zmieniło, a druga wojna światowa doprowadziła do tego część z tych celów de facto została zrealizowano na terenach "wyzwalanych" przez armię czerwoną wtrącaəąc na długie dekady kilka państw Europy w bezpośrednią orbitę jak nie wręcz wtłaczając nowe tereny wprost w nowe granice ZSRR.
Te cele po samej wojnie uległy tylko poszerzeniu. Zaczęły ogarniać kraje afrykańskie (aż do Rodezji/Angoli czy Afryki Południowej włącznie. Macki tych wpływów w tym samym czasie rozciągały się także na treny Ameryki Południowej (Chile) i  Środkowej (Kuba) ale także i Azji (Wietnam, Afganistan)


Dalekosiężne cele wymagają czasu, pieniędzy i stabilności

Wszędzie zaczynano powoli od pierwszego pokolenia wysyłanego poprzez ambasady ZSRR czy innych krajów bloku wschodniego które to pokolenie wysyłano na studia jednocześnie często zapewniając "dodatkową" edukację ukierunkowaną na wprost szkolenie agentury która potem po powrocie do swojego kraju zaczynała rozwijać cele swoich mocodawców.

Co tu dużo mówić. Były to cele długofalowe obliczane na rozwijanie w warunkach przewidywalnej ość przeszłości w które to warunki umożliwiały właściwe rozstawienie kluczowych osób w "blokach startowych" bez większego cienia podejrzeń że ci ludzie mentalnie są przygotowani do realizacji.

Kraje zachodnie połapały się w tym wszystkim na etapie już dość zaawansowanego wdrażania planów niemniej na tym etapie można byó całość już powstrzymywać tylko zbrojnie co zrobiono ale to tylko powstrzymało dalsze zmiany ale nie cofnęło tego co już zrobiono bo konflikty zbrojne zdążyły wychować kolejne pokolenia które były już gotowe w imię idei internacjonalistycznych oddać własne życi.

Ostatecznie w zasadzie każdy kierunek tych planów był kompletnym fiaskiem ale ich źródło miało swoje powody w kolapsie ekonomicznym samego bloku wschodniego który nawet myślenie o tych planach powstrzymał na blisko dekadę. Po prosu nie było już za co finansować dalszej eskalacji zbrojnych konfliktów, a wyniku dalszych zmian wiele dzisiejszych państw świata mogło dokończyć zmiany polegające na pozbyciu  się ciężaru bycia państwom kolonialnym.

Okres Smuty w Rosji

Po tych wszystkich zmianach na blisko dekadę Rosja pogrążyła się w wewnętrznych konfliktach co pozwoliło także na wyzwolenie państw podbitych czy wtrąconych w orbitę wpływów w Europie środkowej i wschodniej ale także i w krajach które wyłoniły się z granic jeszcze Rosji carskiej.

Przychodzi Putin i stawia stare nowe cele

Przejęcie władzy z rąk Jelcyna sprawę zmieniło diametralnie ponieważ doszli do władzy znowu ludzie którzy od młodości byli zaangażowani w realizację celów z poszerzaniem wpływów za czasów ZSSR. Warunki geopolityczne się zmieniły. Rosja miała mniej do rozdysponowania na realizacje swoich wciąż niezmiennych celów. Zmiany technologiczne także zmieniły wiele w "technikach podboju". Na scenę wtaczano nowe działa z etykietkami "broń informacyjna".

Czas to pieniądz. Długa inwestycja wymaga stabilności

Nie zmieniły się niemniej pewne ryty czy też wzorce w realizacji dalekosiężnych celów. Konkretne działania polegały na pozyskiwaniu agentury wpływu ale w sposób szybszy poprzez używanie wprost agentury snującej swoje wić wokół konkretnych osób czy też grup wpływu poprzez różne formy korupcji. Pojawiły się także bodźce w postaci używania rynku surowcowego po to żeby wpływać na decyzje konkretnych krajów.

Brexit: szybkie zmiany

Jeżeli przyjrzeć się wykresowi jaki można wygenerować pod adresem

https://www.google.co.uk/trends/explore#q=brexit

to widać tu niesamowitą dynamikę tego procesu w latach 2004-2015

https://www.google.co.uk/trends/explore#q=brexit&date=1%2F2015%2012m%2C%201%2F2004%2012m&cmpt=date&tz=Etc%2FGMT-1

To widać że temat w zasadzie przed 2015 nie istniał.

Pora na podsumowanie i wnioski

To są z grubsza wszystkie fakty na których tle chciałbym zweryfikować tezę o tym że Rosja jest zadowolona z wyników referendum w UK.

Niewątpliwie widać z nich że Rosja dzisiejsza nadal myśli i planuje ekspansję. Nie robi tego niemniej argumentami czysto militarnymi choć ostatnio i tych używa. Rosja od kilka lat szykuje się militarnie. Co ich nadal powstrzymuje?

Moim zdaniem w sumie jeden czynnik: demografia.

Kilka dni temu zadając sobie kilka pytań o zmiany populacyjne i kulturowe natknąłem się na stronę wiki o demografii Rosji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia

Na tej stronie po prawej widać potężną dynamikę wzrostu populacji ludności. Wiadomo że w ostatnich latach Rosja rozwinęła system pomocy dla młodych rodzi chcących mieć dzieci .Rosja ma dużo wyższy odsetek aborcji niż reszta Europy gzie średnio aborcji poddawanych jest 20-30% zajść w ciążę. W Rosji aborcje stanowił do niedawna blisko 50%. Stanowiły bo ostatnio zaczęto też po cichu rozkręcać różne działania mające w sumie na celu zmianę percepcji młodych ludzi do aborcji.

Moim zdaniem zmiany demograficzne to nie przypadek a planowane działania. Problem w tym że cokolwiek dzisiaj się zmieni w tej materii swój skutek dopiero za +dwadzieścia lat.

Moja Teza

Stawiam tezę w świetle powyższego że jeżeli Rosja dąży do podbojów to dzisiaj nadal nie jest gotowa na rozwinięcie na pełną skalę podbojów, a gwałtowne zmiany związane z Brexitem mogą spowodować że całe armie agentów wpływ stracą swoją wartość w przyszłych scenariuszach bo te zmiany wprowadzą całą falę zmian personalnych w których nie da się kontrolować precyzyjnie obsadzania agentami przyszłych kierowniczych stanowisk.

Powyższe to uzasadnienie z użyciem logicznego układania faktów.

Postaram się też przedstaić krótką interpretację powyższego na podstawie nieco bardziej zaawansowanej matematyki.

W matematyce jest pewien twór zwany atraktorem. Bez wnika nia w szczegóły jet to coś co ma bardzo losową charakterystykę ale jednoceśnie w przeciwdziedzinie formułuje on dość przewidywalne rezultaty. Takim fizycznym modelem działania atraktora może być zbocze góry na którą rzaca się połeczkę. Otóż ta piłka za każdym razem będzie miała bardzo losową trajektorię niemniej okazuje się że za każdą próbą owa piłka skończy swój ruch u podnuża stoku. Mówiąc w skrócie atraktor ma swoje pole które w czasie w pewnych klasach atraktorów może gwałtowie zmienić swój kształt.

Kontrolowanie procesów fizycznych z uużyciem aparatu matematyczneko opisującego atraktory zakłada brak kontroli nad "piłeczką". Plega na stabilizacji pola atraktora bo samej zmiany tegoś=ż w sasadzie kontrolować się nie da.

Planowanie stratgiczne wkakulowuje powolne zmiany które nie naruszają pola atraktora.

Zmiana polegająca na rozwaleniu planów Moskwy w Krajach Afryki drogą konflików zbrojnych to był ten czynni który pole szyowanego atraktora zmienił radykalnie blokując dalsze zmiany tymi samymi metodami.

Otóż Brexit JESTtaką gwałtowną i raczej przez nikogo niepezewidzianą zmianą która niszczy wiele przygotowań Moskkwy do poszerzenia swojej strefy wpywód.

Mówiąc inaczej tezę o tym że Brexit jest na rękę Putinowi uważam za wyssaną  palca bo sam  brexit kompletnie wywraca do góry nogami wszelkie Przygotoania Rosji.

Q.E.D.

(Lat: Quod Erat Demonstrandum -> co było do udowodnienia)

 

Chętnie przeczytam wszelkie argumentacje które powyższe podważa.

zezik
O mnie zezik

"Brak strachu to jest początek wolności"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka